Čo sú análne žľazy?

Análne žľazy u psov sú párové žľazy v okolí konečníka a majú ich psíci aj fenky. Slúžia ako pachová žľaza – ich sekrétom, ktorý sa spontánne vytláča. Počas stolice si zvieratá takto značkujú svoje teritórium. Zápach sekrétu týchto žliaz sa nedá prehliadnuť a ich vzhľad je ako riedka horčica. Pes ich vie vypustiť aj v prípade strachu alebo nejakého podnetu spontánne. Napríklad aj priamo v byte a majiteľ sa prekvapí, čo je to za prenikavý zápach.

Aké problémy môžu nastať

Problémy nastanú vtedy, ak sa obsah žliaz prirodzenou cestou nedostane von, žľaza sa zapáli a je mimoriadne bolestivá. Zviera si olizuje konečník, sánkuje sa po zadku, pri stolici tlačí dlhšie ako inokedy. Ak sa žľazy včas neošetria, dôjde k ich zhnisaniu, čo sa prejaví vytvorením hrče na boku konečníka, ktorá praskne a vyteká odtiaľ krvavo hnisavá tekutina. Takýto stav už treba ošetriť antibiotikami.

Prevencia

Prevencia je pravidelné manuálne vytláčanie žliaz. Interval je individuálny. Od 2 týždňov do 3 mesiacov. U niektorých plemien – najmä veľkých nemusíme nikdy problém zaznamenať.