Intoxikácie-otravy u psov-úmysel,náhoda,podcenenie rizika…

 

V poslednej dobe sme svedkami úmyselných otráv  psov po požití špeciálnych návnad,voľne pohodených v prírode na miestach,kde sa často venčia psíci.Majitelia su znepokojení,radosť z prechádzok vystriedaju obavy a pocit slobody z pohybu v prírode môže byť rýchlo vystriedaný traumou z náhleho ochorenia nášho miláčika.

Veľmi často sa jedná o kladenie otrávených návnad za účelom likvidácie kún,mačiek,ale aj operených dravcov-častou obeťou su aj orly,kane a iná pernatá zver.Pes je skôr náhodný konzument,pokiaľ sa k otrave dostal niekde na poli,či v lese.

Najčastejším jedom v takýchto návnadách je karbofurán-chemicky je to ester kyseliny karbamovej a je v celej EU zakázaný od roku 2OO9.Používal sa v poľnohospodárstve ako insekticíd,takže jeho eventuálne zásoby je veľmi ťažko odhadnuť.Je výrazne fialovej farby,účinkuje veľmi rýchlo až okamžite a mechanizmus účinku je podobne ako u organofosfátov blokovaním enzýmu acetylcholínesteráza,čím dochádza k porušeniu činnosti nervových buniek.

Zviera začína výrazne slintať,dychčať,má problémy s koordináciou pohybu,je ľakavé,dezorientované a další vývoj závisí od rýchlosti s akou mu dokážeme poskytnuť odbornu veterinárnu pomoc-podávanie atropínu a liekov tlmiacich krče.

Aj po rýchlom zásahu môže zviera ostať dlhšiu dobu s poruchami nervovej funkcie a jeho zdravotný stav treba monitorovať.

Podobne účinkuju aj polyurethany-napríklad vyskytujuce sa v polyuretánovej pene,ktorá sa používa v stavebníctve,preto vždy,ked pracujeme s akoukoľvek chémiou v domácnostiach,kde sa naši miláčikovia voľne pohybuju,myslime aj na možnosť,že síce psík často nespapá šunku,ale rád okoštuje niečo nové a zakázané,ked to nevidíme.

Podobne je to aj s návnadami proti hlodavcom,ktoré sa môžu často vyskytovať v nebytových priestoroch činžákových domov,pre psa su veľmi atraktívne a maju kumulatívny účinok,čiže až za pár dní po požití väčšieho množstva sa môžu u zvierat prejaviť zvýšeným krvácaním.

Veľmi nebezpečné su návnady proti slimákom,ktoré záhradkári bežne kladu vo svojich záhradách,sú síce výstražnej zelenomodrej farby,čo vždy znamená,že su to silné jedy,ale často ich majitelia psov a mačiek nedbajuc na možný prístup zvierat k návnade rozložia po záhrade a aj tieto druhy su  chuťou atraktívne nielen pre slimáka,ale aj pre psa a mačku a nie vždy sa podarí takéto zviera zachrániť.

Toxickými sa môžu stať aj prípravky určené proti blchám a kliešťom,ak nedodržíme návod výrobcu a zviera si ich oblíže,niektoré prípravky určené pre psy su toxické pre mačky,preto vždy čítajme návod a kupujme ich u odborníkov,nemyslime vždy len na cenu výrobku,ale aj na jeho bezpečnosť a to nielen pre zvieratko,ale v konečnom dôsledku aj pre nás ľudí,kedže naši miláčikovia často spia s nami v posteli alebo su vo veľmi tesnom kontakte s malými deťmi.

Budme opatrní aj pri prechádzkach po poľnohospodárskej pôde,poliach,kde sa robia postreky proti burine,sú to často prípravky na báze krezolov,ktoré su veľmi prudko jedovaté pre zvieratá a aj ked to nebude úmysel,ale môže ich zviera olízať alebo po daždi sa dostanu do vody,z ktorej sa zviera napije.

Tiež treba venovať zvýšenu opatrnosť pri práci s nemrznucimi zmesami-či už sú to chladiace kvapalíny do automobilov alebo  kvapaliny do ostrekovačov-oba prípravky obsahuju glykol,ktorý je prudko jedovatý už po vypití malého množstva-likviduje ľadviny a stav si vyžaduje rýchly zásah veterinára.Pre zvieratá su glykoly atraktívne,su sladké,takže vždy dobre zabezpečme všetky nádoby,kde sa tieto chemikálie nachádzaju a nepodcenme ani vyliatie kvapaliny na podlahu v garáži,označme si vždy,ked máme tieto kvapaliny v iných ako originálnych nádobách nápisom Pozor jed.

Toxické môžu byť aj chemikálie na ničenie burín v trávnikoch-či totálne alebo selektívne herbicídy,tam,kde sa po záhrade voľne pohybuju naši miláčikovia,použime radšej mechanické ničenie,je to pracnejšie,ale o to pokojnejšie môžeme spávať.

Svet sa dnes bez chémie  nezaobíde,je už takou bežnou súčasťou nášho života,že niekedy strácame ostražitosť a pomyslíme si,že ved predsa zvieratko vie,čo je pre neho škodlivé a čo nie,ale je to veľký omyl chovateľov,ktorí zabudaju,že každé zviera je zvedavé a rado sa zoznámi s novými chuťami.

Budme vždy ostražití ako to len ide a ked pracujeme s akoukoľvek chémiou,prečítajme si pozorne návod.