Parazity-čo s nimi??

Trošku osvety neuškodí,parazity,traste sa!!!

Niekoľko druhov črevných parazitov psov a mačiek je reálne prenosných aj na ľudí.U ľudí ale neostávajú v čreve ako nejaké klasické „hlísty“,ale ostávaju opúzdrené vo forme cýst v rôznych orgánoch-oči,svaly,pečeň,mozog…Niekto o nich roky nevie,niekto máva chrípke podobné ochorenie,niekto začne horšie vidieť a po čase sa diagnoza môže potvrdiť.

Čo robiť preto,aby vzájomné spolužitie človeka a zvieraťa bolo bezpečné?Netreba zabúdať na pravidelné odčervovanie,intervaly sú rôzne-od 3-6 mesiacov,podľa toho,či zvieratko venčíme na exponovaných miestach,kde kaká celé sídlisko alebo náš miláčik žije viac menej izolovane.Nezabúdať ani nato,že blcha je medzihostiteľom psej pásomnice a môže otvoriť cestu parazita až k človeku,kde sú blchy,tam môže byť veselo:-)).Je mýtus,že psie blchy na človeka nejdú a bez hanby by každý veterinár mohol o tom rozprávať svoj príbeh. Blchy už nemaju sezonu,kedže naši gaučiari:-)) vysedávajú pred TV a pozerajú v našich náručiach seriály.

Blchy u citlivých psíkov a mačičiek môžu vyvolať nepríjemné kožné ochorenie-alergiu na blšie uhryznutie,v dôsledku intenzívneho svrbenia sa zviera škriabe a do kože si zanesie baktérie a kvasinky,ochorenie si už vyžaduje liečbu.

Záver: Nebojme sa parazitov zbytočne prehnane,ale ani ich nepodceňujme. Pravidelnou prevenciou spríjemníme život sebe aj našim miláčikom.Nebojme sa súčasných prípravkov proti parazitom-sú výsledkom seriozneho výskumu-bezpečné pre nás aj zvieratká.Zbierajme hovienka pri venčení na verejných priestranstvách ale aj v záhradách a dvoroch rodinných domov,aby parazity nemali čas na svoj vývoj a nešírili sa v prostredí.

Toxoplazmoza je ochorenie vzbudzujúce rešpekt hlavne u tehotných žien a často aj humánny lekár spôsobí v hlave majiteľov psov chaos tvrdením,že aj pes môže za toxoplazmozu u ľudí.Viac menej len teoreticky.

Pretože len od mačkovitých šeliem môžeme dostat toxoplazmozu zo stolice,u ostatných druhov vrátane psov len konzumáciou surového mäsa alebo mäsových produktov.

Takže pri mačkách hygiena pri upratovaní mačacích toaliet,pri práci v záhrade,kde mačky kakaju a zahrabú si trus,zeleninu vždy umývať.

Pri psíkoch strach nemusíme mať žiadny.

Ale pri ostatných potravinových zvierat áno-surové mäso všetkých na Slovensku konzumujucich sa druhov mäsa je  potenciál prenosu,preto v kuchyni pracujme hygienicky.Tam,kde krájame cibulu na šalát,nekrájajme mäso…