Zásady výchovy alebo kde najčastejšie robíme chybu.

Pes je svorkové zviera. Tam platia nemenné pravidlá už tisíce rokov-šéf je šéf. A takým šéfom s absolutnou autoritou musí byť pre každého psa jeho majiteľ a celá rodina majiteľa.

Ak chceme dosiahnuť takúto rovnováhu, musíme dodržiavať pravidlá hierarchie vo svorke a aj určité pravidlá správania sa.

Nie každý pes zneužije nevedomosť majiteľa, ale psi s dominantným správaním nezaváhajú ani sekundu a je jedno, či je to  1800 gramová čivava alebo statný kaukazák. Samozrejme, následky porušení pravidiel sú u oboch plemien očividne odlišné.

Častou chybou je poľudšťovanie psa-pes je vždy pes a nechápe všetko tak, ako si to vysvetľujeme my, ale koná pudovo a môže to zájsť nepríjemne ďaleko. Ak si berieme svojho psa do postele, neustále ho bozkávame, dávame mu zo svojho jedla, ked jeme my, pohládkame ho aj ked urobí niečo zlé, to všetko si každý pes vysvetlí, že ON je šéf. Veď vlk- vodca svorky si neberie do svojho brloha ostatných a neolizuje ich, nedelí sa o jedlo, naopak-jeho olizujú podriadení jedinci a trpezlivo čakajú, kým sa napapká a čo im nechá a nezáleží natom, že lovili všetci. Tu je základ všetkého toto pochopiť. A potom je už priestor na výcvik a na spolužitie, ktoré prinesie radosť všetkým. Často máme prípady, že pes je úplne nesocializovaný, nevie komunikovať v svorke, nevie ísť na vodítku, majiteľ sa ho bojí a myslí si, že veterinár je zaklínač zvierat a poradí si aj s agresívnym psom, s ktorým majiteľ pár rokov vôbec nič neriešil a zrazu pes ochorie a zistí sa, že nebude mať šancu na bežnú starostlivosť, pretože aj ked ho veterinár na vyšetrenie seduje, aby sa dalo s ním manipulovať, ale dalšia terapia v domácom prostredí už nie je možná, lebo pes si nedá so sebou nič robiť a majiteľa by uhryzol.

Preto od šteniatka vychovávajme, čítajme, poraďme sa s odborníkmi a naučme zvieratko základnej manipulácii. Aj so psami, ktoré majú veľký výbeh treba chodiť na prechádzky a stretávať sa s inými zvieratami, vždy sa budú nato tešiť a budú Vám vďačné.

Mať zviera je veľká zodpovednosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *