Zápach z papuľky-čo s ním???

Môže mať viaceré príčiny.

Zubný povlak,zubný kameň,zápal ďasien,cudzie telesá v ústnej dutine,nádory.

Vždy treba navštíviť veterinára,stanovíme diagnozu a navrhneme terapiu.

Pes by mal tolerovať čistenie zubov a preto ho to učíme od šteniatka,po výmene zubov-po 9. mesiaci  by dentálna hygiena mala byť už samozrejmosťou.Ideálne je používanie enzymatických zubných pást,špeciálnych kefiek.Interval-ako máme čas,ideál raz týždenne.

Ked sa nám nedarí,povak zmineralizuje a už s kefkou neurobíme nič,na rad príde ultrazvuk a aj sedácia pred zákrokom,aby sa dalo pohodlne manipulovat so zvieraťom,ale aj skontrolovať všetky zuby.

U mačiek máme špecifický problém,kedy zápal spôsobí vírus a tam je často jediná pomoc-exctrakcia všetkých zubov okrem očných,mačke sa uľaví,vie papať a je bez bolesti.

V ústnej dutine zvierat je veru veselo,čím je zviera staršie a má zanedbanejší chrup,tým viac sa tam nachádza baktérii,kvasiniek,ktoré môžu aj trvalo osídliť závesný aparát zuba,nahlodať alveolárnu kosť,prejst do nosovej dutiny.Takéto zviera má často upchatý nos,vyfrkáva zapáchajúce sople,zle sa mu dýcha,môžu mu slziť oči,bolesť ho obmedzí v príjme tvrdej potravy,granule len prehltne,môže mať zažívacie problémy.

Myslite nato včas a neodkladajte zákrok pre strach z veku a anestézie.

Keď nás bolí zub,vieme,že je to silná,pulzujúca bolesť,ktorá zmení noc na nočnú moru a tak pomôžme aj našim miláčikom včas,aby zbytočne netrpeli.

Vyšetrenie ústnej dutiny by malo byt súčasťou preventívnej prehliadky pri očkovaní.